Bekötés
A Spirit használható önálló farok giroszkópként, vagy Fly-bar nélküli rendszerben stabilizációs egységként.
Contents
- 1 ÖNÁLLÓ GIROSZKÓP ÉS FLYBAR
- 2 FLYBARLESS
- 3 CSATLAKOZÓK KIOSZTÁSA
- 4 A SZERVÓK BEKÖTÉSE
- 5 ESC/MOTOR BEKÖTÉS
- 6 SZABVÁNYOS VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
- 7 SPEKTRUM DSM2/X SZATELIT VEVŐ CSATLAKOZÁSA
- 8 FUTABA S-BUS VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
- 9 PPM VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
- 10 JETI EX BUS VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
- 11 SRXL/SUMD VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
1 ÖNÁLLÓ GIROSZKÓP ÉS FLYBAR
A vezérlő-karos (Hiller lapos) helikopterek tulajdonosai kihasználhatják az iránytartó giroszkópot, amely a heli farkát az adó által megadott irányban tartja, tekintet nélkül a szél vagy bármilyen külső erő hatására.
Csatlakoztassa az oldalkormány szervóját a Spirit egység CH4 portjához. Ha szabványos vevőt is használ, akkor a GEAR (vagy AUX) eszközt a vevőegységből a Spirit egység AUX portjához kell csatlakoztatnia. Ezenkívül csatlakoztatnia kell a vevő RUD portját a Spirit egység RUD portjához.
Még akkor is, ha Flybar-os (Hiller lapos) modellje van, ugyanolyan módon csatlakoztathatja az egységet, mint egy Flybar nélküli modellnél. Ez lehetővé teszi az egység teljes potenciáljának kihasználását, beleértve a stabilizációs és mentési módot is. Annak érdekében, hogy ez helyesen működjön, be kell jelölnie a Flybar mechanika paraméterét a Stabi fülön a telepítés során. Az összes többi paraméter ugyanúgy konfigurálható, mint a Hiller nélküli rotor fejeknél.
2 FLYBARLESS
Flybarless (vezérlő kar nélküli) helikopterek kihasználhatják a Spirit egység összes képességét. A Spirit minden tengelyen stabilizálja a modellt, és csökkenti a szél hatását is, meghosszabbítja a repülési időt és növeli a modell agilitását, gyorsaságát. Megfelelően beállítva a repülési jellemzőket, stabilabb lesz a modell, ami önbizalmat ad a legnehezebb manőverek végrehajtásához.
A Flybar nélküli rotorlapátok szintén különböznek a Flybar-os modellekhez tervezett lapátoktól. Az optimális repülési jellemzők érdekében ajánlott ezek használata. Amikor a Spirit egységet, Flybar nélküli rendszerként használja, az összes szervót a megfelelő aljzatba kell csatlakoztatni:
3 CSATLAKOZÓK KIOSZTÁSA
Mielőtt bármilyen csatlakoztatást elvégezne, kérjük, pontosan tartsa be az alábbi instrukciókat. Figyelje meg a csatlakozó helyes elhelyezkedését az ön Spiritjében.
3.1 μSpirit
A JST-ZH (R) csatlakozók érintkezőinek elrendezése különbözik a standard szervó csatlakozóktól. A barna (középső) vezeték GND (TEST) tűs. A narancs vezeték SIGNAL (JEL) tűs. A vörös vezeték + 5 V (BEC feszültség). A JST-Szervó vezetékek segítségével a klasszikus Szervót és az összes Spirit perifériát csatlakoztathatja az µSpirit-hez, még szervó csatlakozókkal is.
3.2 Spirit és Spirit Pro
Az egységhez csatlakoztatott összes vezetéket úgy kell irányítani, hogy a jelvezeték (a legvilágosabb színű vezeték) legyen legközelebb a címkéhez, az egység közepe felé. A negatív (sötétebb színű vezetéket) az egység külső éle felé álljon.
3.3 Spirit 2
Minden bekötésre váró vezetéken a jel vezeték (NARANCS) az egység felső részén van. A negatív (BARNA) vezeték az egység alja felé nézzen.
4 A SZERVÓK BEKÖTÉSE
A Spirit egységek minden szervótípust támogatnak. A szervók helyes csatlakoztatásához használja a Setup Wizard varázslót a Spirit Setting (beállítások) szoftverben.
Az Spirit előre be van programozva 1520 µsec-os szervó semleges impulzusra és 50Hz frekvenciára - kérjük, ellenőrizze, hogy a szervo gyártója által megadott módon helyesen választotta-e meg a szervó paramétereit!
Ha a szervójának semleges impulzusa különbözik a fentiektől, például a 760 µsec, ne csatlakoztassa még ezt a szervót, mert megsérülhet!
Néhány csatlakozó vastagabb méretű, amely gátolhatja a szomszédos csatlakozók bekötését. Megoldásként javasoljuk ezeknek a csatlakozóknak a cseréjét JR vagy Futaba típusokra.
Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE/PIT/AIL bemenetéhez, az egység meghibásodását okozhatja!
μSpirit |
CH1 – Kollektív/ Csűrő szervó |
CH2 – Magassági szervó |
CH3 – Csűrő/Kollektív szervó |
CH4 – Farok (oldalkormány) szervó/Farok ESC |
Spirit, Spirit 2 |
CH1 – Kollektív/Csűrő szervó |
CH2 – Magassági szervó |
CH3 – Csűrő/Kollektív szervó |
CH4 – Farok (oldalkormány) szervó |
Spirit Pro |
CH1 – Kollektív/ Csűrő szervó |
CH2 – Magassági szervó |
CH3 – Csűrő/Kollektív szervó |
CH4 – Farok (oldalkormány) szervó |
CH0 – kisegítő (opcionális) ciklikus szervó CCPM 90 típusú imbolygó tárcsához |
A CH1 és a CH3 pozícióban lévő szervók az imbolygó tárcsa beállításától függnek A modellen a Csűrő szervó többnyire a jobb oldalon, míg a Kollektív szervó baloldalon van.
5 ESC/MOTOR BEKÖTÉS
Az elektromos motorok Elektronikus Fordulatszám-Szabályozói (ESC) vagy a belsőégésű motorokhoz tartozó porlasztó-szervók kétféle módon csatlakoztathatók:
- A vevőbe - Gáz-csatlakozó (a Failsafe-ot a vevő kezeli)
- A Spirit egységbe - AUX (AUX1) portban (a Failsafe-ot egységenként és/vagy kiegészítőként vevőegységgel kezelik).
Az egyes vevőkészülékek bekötésének részleteit mindig a vevőhöz adott séma tartalmazza, - lásd a következő szakaszt.
A Spektrum DSM2/X műholdaknál a gázt mindig csatlakoztatni kell az egységhez.
Alapértelmezés szerint az egység gáz-kimenete minden vevőtípusnál le van tiltva (a Spektrum DSM2 / X kivételével). Rendelje az 1. csatornát az Általános / Csatorna-porlasztó (General/Channels – Throttle) menüben.
In order to use Governor it is always required to use Throttle output from the unit.
Throttle frequency that can be configured in the unit can stay at default settings (60Hz). Only if Governor is used it is usefull to set as high frequency as possible. Recommended values are described in the Governor page.
5.1 Castle ESC
Ha Castle ESC-t használ, akkor konfigurálja az alábbi gáz-paramétereket az Általános-Gáz/Governor ablakban:
- Gáz-frekvencia: 60Hz.
- Gáz tartomány - Min.: 1060 µsec.
- Gáz-tartomány - Max.: 1940 µsec
Az összes többi ESC-nek helyesen kell működnie az alapértelmezett beállításokkal. Ha nem, -kérjük, használja a gyári alapértelmezést.
5.2 Porlasztó szervó
Az belsőégésű motoros helikopterek számára meg kell határozni az optimális kitérést, az akadás megakadályozása érdekében. Ha a szervó az egységben van csatlakoztatva, akkor abszolút határokat állíthat be, amelyeket soha nem szabad túllépni. Ezeket az Általános - Porlasztó / Szabályzó - Porlasztó (General - Throttle/Governor - Throttle Range) tartományban lehet konfigurálni.
Az is lehetséges, hogy a Porlasztó Hátramenetre van szükség ahhoz, hogy teljesen bezáródjon, amikor a porlasztó tartás (Throttle Hold) be van kapcsolva. Ez megváltoztatja a szervó mozgásának irányát.
5.3 µSpirit és az elektromos farok motoros modellek (Oldalkormány ESC/Motor)
A „µSpirit” egység teljes mértékben támogatja a motoros hátsó rotorokat. Ezeket a motorokat általában egy külön ESC vezérli. A motor vezérléséhez a standard szervó jelet használjuk. Csatlakoztassa a Rudder ESC-t a CH4 porthoz. A Beállítás varázslóban az Rudder - Control típusát Motorra kell állítani.
Végül győződjön meg arról, hogy helyes gáz tartományt állított be ehhez az ESC-hez. Kérjük, olvassa el az Rudder (Oldalkormány) végpontok leírását a Konfiguráció/Határok fül szakaszban.
Annak érdekében, hogy a hátsó motor kikapcsoljon, amikor a fő motor nem jár, később hozzá kell rendelni a gáz-csatornát. Lásd a Csatornák hozzárendelését a Konfiguráció/Általános - Csatornák szakaszban. Ez az alapkonfiguráció után bármikor megváltoztatható.
6 SZABVÁNYOS VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
μSpirit -PWM típusú vevő
Spirit -PWM típusú vevő
Spirit Pro -PWM típusú vevő
Spirit 2-PWM típusú vevő
A normál vevőkészülékekhez két normál és egy speciális vezetéket kell használni. A három csatlakozós speciális vezetéket a vevőbe, és ennek a másik végét a Spirit ELE/PIT/AIL portjába kel csatlakoztatni.
Az egységet a vevőből jövő két vezeték táplálja. Ezek az AUX és a RUD bemenethez kapcsolódnak. A Gázt (ESC vagy porlasztó szervó) csatlakoztatni kell a vevőhöz.
A legegyszerűbb módszer a vezeték csatlakoztatása a RUD port és a vevő Rudder kimenete között. Ezután folytassa az AUX porttal, amelyet csatlakoztatni kell a vevő Gyro Gain csatorna kimenetéhez. Ezután csatlakoztassa a Csűrő, a Magassági és a Kollektív csatornákat. Ha nem biztos abban, hogy a megfelelő kimenet van-e, csatlakoztasson egy szervót és táplálja az egységet, hogy ellenőrizze a csatlakozás helyességét. Ezt meg lehet ismételni minden szervó esetében. A szoftver Diagnosztikai lapja szintén nagyon hasznos, mert láthatja, hogy a kapcsolat helyes-e még csatlakoztatott szervó nélkül is.
A Spektrum vevők esetében megtekintheti a Spektrun PWM Spektrum PWM connection csatlakozási sémáját.
Spirit Pro, Spirit 2
Az egység képes vezérelni a Bank Kapcsolót a vevő 7. csatornáján. Csatlakoztassa a vezetéket az AUX2 porthoz, és engedélyezze a Bank Kapcsolót a szoftverben.
Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE/PIT/AIL portjaihoz!
7 SPEKTRUM DSM2/X SZATELIT VEVŐ CSATLAKOZÁSA
μSpirit -vevő típus SPEKTRUM DSM2/X
Spirit -vevő típus SPEKTRUM DSM2/X
Spirit Pro -vevő típus SPEKTRUM DSM2/X
Spirit 2 -vevő típus SPEKTRUM DSM2/X
A BEC-hez való csatlakoztatás, opcionális. Ha a modellt külső BEC táplálja, akkor azt csatlakoztatni kell a RUD porthoz. Az ESC belső BEC tápvezetékét szintén le kell választani.
Spirit
A második műhold csatlakoztatható, de ezt csak a RUD porthoz csatlakoztatott speciális adapterrel lehet elérni. Ez az adapter külön megvásárolható. A műholdak használata előtt azokat rögzíteni kell az adójához, figyelembe véve az esetlegesen beállított meghibásodásokat.??? Mindkettő, két műhold és egy külső BEC használatához feltétlenül használjon nagyátmérőjű huzalból készült Y vezetékköteget a szükséges nagy áramerősség átviteléhez.
Spirit Pro, Spirit 2
A lehetséges két műhold közvetlen csatlakoztatása is az egységhez. Ha csak egy műholdat akar használni, akkor az elsődleges csatlakozót kell használnia.
A műholdas kapcsolathoz illesszen be egy kötési dugót a SYS portba a DSM2 műholdak számára, vagy az ELE/PIT/AIL portot a DSMX műholdakhoz. A bekapcsolás-ciklus elindítja a kapcsolódási folyamatot.
A sikeres kapcsolódás után a STATUS LED kialszik, és a műholdas LED kigyullad. Ha a második műhold nem kapcsolódik helyesen, cserélje meg a műholdakat és ismételje meg a kötés folyamatot.
Ellenőrizze, hogy a szoftver vevőtípusa Spektrum DSM2/X-re van-e beállítva, különben a kötési folyamat nem fog működni. Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE/PIT/AIL portjaihoz!
7.1 Spektrum Multi Adapter
A Spektrum Multi Adapter további 2 Spektrum DSM2 X műhold csatlakoztatását teszi lehetővé.
Az összes Spirit egységhez alkalmazható, és javsolt a GeoLink modul és/vagy műholdas portokat használó ESC telemetria használatakor. Használat előtt kapcsolódjon össze azokkal a műholdakkal, amelyeket az adapterhez csatlakoztatni kíván az elsődleges és a másodlagos portokon keresztül.
Szervó vezeték: RUD port
Narancssárga vezeték: AIL pin
Spirit
Ezzel az adapterrel egyszerre akár 3x Spektrum műholdat is csatlakoztathat.
Spirit Pro, Spirit 2
Ezzel az adapterrel egyszerre akár 4x Spektrum műholdat is csatlakoztathat.
8 FUTABA S-BUS VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
μSpirit - FUTABA S-BUS vevő
Spirit - FUTABA S-BUS vevő
Spirit Pro - FUTABA S-BUS vevő
Spirit 2 - FUTABA S-BUS vevő
Spirit
Az S-BUS használatakor invertert kell használni, amely a vevő és a Spirit egység RUD portja közötti vezeték polaritását felcseréli. Az inverter vezeték, a neve - SBUS adapter - külön megvásárolható. Az SBUS adaptert úgy kell csatlakoztatni, hogy a hosszabb vége az egységhez, a rövidebb a vevőhöz kapcsolódjon. Ez vonatkozik mind a Futaba, mind a FrSky vevőkészülékekre.
μSpirit, Spirit Pro, Spirit 2
Csatlakoztassa a vevőt az egységhez normál csatlakozó vezeték segítségével a RUD porthoz. Használja a csomagban található vezetéket.
A BEC-hez való csatlakozás opcionális. Az 500-s méretű és nagyobb modellek esetén ajánlott kettős tápvezeték használata a megnövekedett energiafogyasztás miatt. Ez azt jelenti, hogy a kommunikációs vezeték mellett egy kiegészítő tápvezetéket kell csatlakoztatni az AUX portba.
Az ilyen típusú vevőkészülékek használatakor az ESC-vezetéket közvetlenül a vevőhöz csatlakoztathatja. Alternatív megoldásként hozzárendelheti az ESC/gáz-csatornát a szoftverben, és az AUX-ot használhatja az egység gáz-kimeneteként.
Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE/PIT/AIL portjaihoz!
9 PPM VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
μSpirit - PPM típusú vevő
Spirit - PPM típusú vevő
Spirit Pro - PPM típusú vevő
Spirit 2 - PPM típusú vevő
A BEC-hez való csatlakozás opcionális. Az 500-s méretű és nagyobb modellek esetén ajánlott kettős tápvezeték használata a megnövekedett energiafogyasztás miatt. Ez azt jelenti, hogy a kommunikációs vezeték mellett egy kiegészítő tápvezetéket kell csatlakoztatni az AUX portba.
Az ilyen típusú vevők használatakor a gáz-vezetéket közvetlenül a vevőbe csatlakoztathatja. Alternatív megoldásként hozzárendelheti a gáz-csatornát a szoftverben, és az AUX-ot használhatja az egység gáz kimeneteként.
Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE/PIT/AIL portjaihoz!
A PPM vevőt használó Futaba pilótáknak, például az R6107SP-nek a Futaba PPM oldal szerint újra kell konfigurálniuk a csatornákat.
10 JETI EX BUS VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
μSpirit –Jeti EX Bus vevő
Spirit –Jeti EX Bus vevő
Spirit Pro –Jeti EX Bus vevő
Spirit 2 –Jeti EX Bus vevő
Ez a csatlakozás típus támogatja az új integrációt a JETI Modell adókkal. Mostantól a JETI Model adó segítségével távvezérléssel konfigurálhatja a Spirit egységet.
Ne felejtse el konfigurálni a vevő típusát a szoftver segítségével, különben az integráció nem fog működni. Ezenkívül le kell töltenie a Spirit. bin fájlt a webhelyről. Másolja a fájlt az adó SD-kártya Devices mappájába.
További utasításokat a Jeti Integration oldalon talál.
A BEC-hez való csatlakozás opcionális. Az 500-s méretű és nagyobb modellek esetén ajánlott kettős tápvezeték használata a megnövekedett energiafogyasztás miatt. Ez azt jelenti, hogy a kommunikációs vezeték mellett egy kiegészítő tápvezetéket kell csatlakoztatni az AUX portba.
Az ilyen típusú vevőkészülékek használatakor a gáz-vezetéket közvetlenül a vevőhöz csatlakoztathatja. Alternatív megoldásként hozzárendelheti a gázt-csatornát a szoftverben, és az AUX-ot használhatja az egység gáz-kimeneteként.
A kommunikáció engedélyezéséhez speciális vezeték szükséges. A jel-vezetéket (narancssárga) az AIL-csatlakozóhoz, míg a tápvezetékeket (piros és barna) az egység RUD-portjához kell csatlakoztatni.
Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE / PIT / AIL portjaihoz!
11 SRXL/SUMD VEVŐ CSATLAKOZTATÁSA
μSpirit – SRXL/SUMD típusú vevő
Spirit – SRXL/SUMD típusú vevő
Spirit Pro – SRXL/SUMD típusú vevő
Spirit 2 – SRXL/SUMD típusú vevő
A BEC-hez való csatlakozás opcionális. Az 500-s méretű és nagyobb modellek esetén ajánlott kettős tápvezeték használata a megnövekedett energiafogyasztás miatt. Ez azt jelenti, hogy a kommunikációs vezeték mellett egy kiegészítő tápvezetéket kell csatlakoztatni az AUX portba. Ez a protokoll család sokféle vevőkészülékkel működik. Így használhatja a Multiplex SRXL, a BeastX SRXL, a Graupner SUMD, a Jeti UDI, a Spektrum SRXL, a JR X-Bus (B mód) és még sok más vevőt.
Az ilyen típusú vevőkészülékek használatakor a gáz-vezetéket közvetlenül a vevőhöz csatlakoztathatja. Alternatív megoldásként hozzárendelheti a gáz-csatornát a szoftverben, és az AUX-ot használhatja az egység gáz-kimeneteként.
Soha ne csatlakoztasson feszültség alatt lévő csatlakozót az egység SYS vagy ELE/PIT/AIL portjaihoz!